تبلیغات
BAYAZPIX - باغ گل های اصفهان ؛ ترکیبی زیبا از هنر و طبیعت
<کد تبلیغات> کسب درآمد
[ ]
 
 
باغ گل های اصفهان ؛ ترکیبی زیبا از هنر و طبیعت
نظرات
در عصری كه رشد قارچ گونه صنایع آلاینده، محیط زیست انسان و موجودات زنده را به مخاطره انداخته و آلودگی هوا منشأ بسیاری از بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروق شده و در زمانی كه انسان در زیر چرخ‌دنده‌های ماشینیسم و توسعه صنعتی، لحظه‌های دردناك بیگانگی با طبیعت را تجربه می‌كند، مشاهده گل كه سمبل لطافت و نماد زیبایی است و قرار گرفتن در فضایی دلنشین و سبز، فطرت زیبا دوستی انسان را بر می‌انگیزاند و موجبات تلطیف روح و روان آدمی را فراهم می‌كند. در این راستا و در اقدامی کم‌سابقه، شهرداری اصفهان دریچه‌ای به باغ امید گشود و در زمینی به وسعت ۶۷۰۰۰ مترمربع در حاشیه زاینده رود، مجموعه زیبای «باغ گل‌ها» را به آلبوم دیدنی‌های شهر اصفهان افزود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مجموعه، وجوه چندگانه تفریحی، آموزشی، فرهنگی و تحقیقاتی آن و ارائه بیش از ۷۰۰ گونه گیاهی متنوع است كه در كنار عناصر و سبك مختصات باغهای سنتی ایران، متبلور گردیده است.

اطلاعات کلی

خوشبختانه از چند سال پیش به این سو، فضاهای سبز شهر اصفهان در پرتو برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های شهرداری و سازمان پارك‌ها و فضاهای سبز گسترش یافته است و به گونه‌ای سرانه فضای سبز این شهر به ازای هر شهروند به مرز حدود ۱۳/۵ مترمربع رسیده كه در یک مقایسه اجمالی به حداقل استاندارد جهانی یعنی ۱۵ متر مربع نزدیک شده است. این فضاهای سبز كه مشتمل بر فضاهای دل‌انگیز حاشیه زاینده‌رود و پارک‌های محلی و كوهستانی و جنگلی است زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث شده است.

باغ گل ها اصفهان
ویژگی و امتیاز منحصربه‌فرد این باغ را باید در وجوه چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن جستجو كرد كه امید می‌رود با جذابیت‌های چشمگیر خود، استعدادهای توریستی شهر اصفهان را بیش از پیش افزایش دهد و تقویت كند.

باغ گل های اصفهان

این طرح به‌عنوان یكی از طرح‌های مهم و بزرگ «اصفهان+۲۲» به بهره‌برداری رسید تا بدین‌وسیله بر زیبایی‌ها و مناظر دیدنی این شهر بیفزاید و دانشجویان و دانش‌پژوهان بتوانند از این مكان استفاده و اوقات فراغت خود را با گل و گیاه سپری كنند.
در طراحی این باغ اقلیم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته و آب به صورت فواره‌هایی كوتاه جریان می‌یابد و سرانجام به بركه برخورد می‌كند. همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای این باغ تبلور عینی یافته است.
وسعت این باغ ۲۵۰۰ متر و ارتفاع آن ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گیاهان صخره‌ای كه نمایی از طبیعت را ارائه می‌کند، در این باغ كاشته شده است.

باغ گل های اصفهان

مکان‌های دیدنی باغ

آب‌نما

آبشار باغ گل ها

این آب‌نما در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل بركه ریزش می‌كند. در ساختمان آبشار از انواع سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده شده تا آبشار كاملا طبیعی جلوه کند.

بركه

باغ گل ها اصفهان

باغ گل های اصفهان

به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ بركه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ ساخته شده است.

محوطه باغ

باغ گل های اصفهان

سطح كلی قطعات باغ چمن‌كاری و با پیش‌بینی انواع باغچه‌ها در طرح‌های متنوع استفاده از گل‌های فصلی یک‌ساله، دوساله، دائمی و درخچه‌های زینتی ممكن می‌شود. در مركز باغ طرح فرش كه یكی از نقش‌های اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع و اقسام گل‌ها استفاده می‌شود. معابر باغ كه حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی كفپوش (سنگ‌های گرانیت) با طرح‌های خاص مفروش شده است.

باغ رز

باغ گل های اصفهان

در قسمتی از باغ ، باغچه‌هایی به منظور كشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

آمفی تئاتر روباز 

آمفی تئاتر روباز

در ضلع شرقی باغ گل‌ها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شكل آمفی تئاتر پیش‌بینی ‌ شده كه ظرفیت آن حدود ۲۵۰ نفر است.

گلخانه

باغ گل ها اصفهان

به منظور پویایی باغ گل‌ها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و كمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ مترمربع در ضلع شرقی باغ پیش‌بینی شده است كه با فراهم کردن انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدیدكنندگان می‌توانند نظاره‌گر انواع گل‌ها باشند.

نرده‌های اطراف باغ 

باغ گل های اصفهان

با توجه به تنو‏ع گل‌ها و گیاهانی كه نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای كه ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

باغ گیاهانی دارویی و خوراكی 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل های اصفهان

این مجموعه با مساحتی در حدود ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراكی موجود در مناطق مختلف ایران است كه بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به كشت آن اقدام شده است.

باغ سوزنی برگان 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان

این قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ است كه مساحتی بیش از ۲۱۶۶ مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌الیه دریاچه واقع شده است. تنوع گونه‌ها در این مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه است.

باغ گیاهان پیازی 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان

این مجموعه نیز با انواع گیاهان پیازی شكل گرفته، همچنین سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هایی كه با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود. تعداد گونه‌های این مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ مترمربع است.

مجموعه گونه‌های زنبق 

باغ گل ها اصفهان

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ مترمربع در ضلع شرقی باغ و در كنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده كه دارای گونه‌های متعدد زنبق است.

مجموعه پرچین 

باغ گل ها اصفهان

به منظور جداسازی و تفكیك قطعات مختلف از پرچین‌های متفاوت با گونه مورد، انواع شمشاد، و زرشك استفاده شده كه طول عملیات اجرایی در این بخش به ۱۵۴۰ متر می‌رسد.

مجموعه گونه‌های داوودی 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد ۲۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده كه دارای گونه‌های متعدد از گل‌های داوودی است.

راهرو اصلی

باغ گل های اصفهان

معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع ۸۰×۴۰ سانتی‌متر همراه با فواره‌ها متعدد اجرا شده كه طراوت و زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مركز باغ به منتهی‌الیه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می‌یابد.

برای كاهش هزینه‌ كارگری و حداكثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و كلیه سطوحی كه امكان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.
برای تأمین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه‌های بلند به همراه پروژكتور جهت نورپردازی به روش متمركز استفاده شده است. همچنین پایه‌های كوتاه با نور ملایم در مسیرهای حركت پیش‌بینی‌ شده است كه فضای زیبایی را در شب ایجاد می‌کند.
با عنایت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گل‌ها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان مجموعا درقسمت‌های مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گیاهی كاشته شده است.

باغ گل های اصفهان

باغ گل ها اصفهان

اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، حتما از این باغ زیبا دیدن کنید.


منبع: http://www.kojaro.com


چهارشنبه 26 خرداد 1395ساعت : ساعت 08 و 00 دقیقه و 00 ثانیه| نویسنده : Mehraad Bayaz
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BHW پنجشنبه 31 فروردین 1396 ساعت 06 و 53 دقیقه و 05 ثانیه
Usually I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me
to try and do it! Your writing taste has been amazed me.
Thanks, very great post.
BHW شنبه 12 فروردین 1396 ساعت 20 و 13 دقیقه و 06 ثانیه
I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات اجتماعی
آخرین مطالب
درباره ما
موضوعات
نظر سنجی
کدوم بخش وبلاگ رو بیشتر دوست دارید؟

لینک دوستان
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
پیوندهای روزانه
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

آدرس IP شما
رتبه در گوگل
رتبه بندی
bayazpix.mihanblog.com value bayazpix.mihanblog.com trustrank bayazpix.mihanblog.com Real PageRank bayazpix.mihanblog.com Alexa/PR bayazpix.mihanblog.com Tic/PR bayazpix.mihanblog.com Tic/PR bayazpix.mihanblog.com Tic/PR bayazpix.mihanblog.com Tic/PR
بازدید
تبلیغات سایت